Jdi na obsah Jdi na menu
 


JIGOKU SHOUJO RECENZE

21. 12. 2007

Lidský svět je jako pavučina pout. Vlákna se splétají do stále hustší sítě jako křehké okvětní lístky pavoučích lilií. Zloba, bolest a slzy svou velkou mocí - když půlnoc zvedne svou oponu - vykonají svou neodvratnou pomstu."ObrazekNenávist je hořká. Pro ty, co se opravdu chtějí pomstít, je tu Jigoku Tsuushin (Horká linka do pekla). Pouze o půlnoci se na tuto internetovou stránku lze dostat, pak už stačí jen napsat jméno toho, komu se chcete pomstít a Jigoku Shoujo (Dívka z pekla) to zařídí. A pomsta je tak sladká. Ale její cena je vysoká. Kdo někomu přeje peklo, ten do něj sám přijde, i když se tak stane až po jeho smrti. Taková je dohoda. Jigoku Shoujo vám sice dá čas na rozmyšlenou, ale najde se hodně lidí, kteří do kontraktu s ní půjdou. Vždyť smrt přijde až za dlouho....

Jedno z nejlépe vystavěných anime. Z počátku je příběh podáván jednoduše chronologicky. Někomu se přihodilo něco, proč se zatoužil pomstít, doslechl se o Horké lince do pekla a vyplnil jméno. Pak se zjevila Enma Ai, toť jméno dívky z pekla, seznámila ho s možnostmi a dala mu panenku se stuhou, kterou měl rozvázat, čímž by se naplnila smlouva. Dotyčný dlouho přemýšlí a nakonec stuhu rozváže.

Obrazek

Je jisté, že během pár dílů by se z tohoto stalo obehrané klišé. Ale nestalo se. Tvůrci tomu mistrně zamezili a od jednoduše poddaných prvních dílů pozvedli laťku a změnili jeho výstavbu. Příběh se stává retrospektivním, začíná se třeba od cesty do pekla nebo napsáním jména na Jigoku Tsuushin a až později se dozvídáme, kdo a proč tam jméno napsal. Navíc se pak v dalších dílech objevuje postava novináře, který má úplně opačný pohled než Enma Ai a snaží se jí její "práci" překazit.

Grafika je typicky hororově použila bych slovo jednoduchá, protože je tam spousta těch čistých linií, i když samozřejmě jednoduchá není to pravé slovo, ale lépe to vystihnout nedovedu. Snad víte, co mám na mysli . Každopádně tento styl grafiky Jigoku Shoujo velice svědčí. Velký důraz je pak položen především na kontrastu černá - červená. Hudba je od začátku až do konce výtečná, hlavně musím vychválit hlásek Noto Mamiko (např. Rin v Inuyashovi), která propůjčila hlas Dívce z Pekla a ještě nazpívala závěrečnou písničku, a to opravdu pěkně.

ObrazekVíc než hororových prvků (já jsem proti nim zkrátka imunní) jsem si všimla prvků psychologických. Ty jsou nápadné především ve vykreslení postav. Mně osobně se několikrát stalo, že jsem se opravdu rozčílila a divila jsem se hlavní postavě, že s tou pomstou tolik váhá. Dalším takovým děsivým prvkem, který má původ v myšlení lidí už od starověku, je představa pekla jako místa věčného utrpení. Utrpení je utrpení, ale aby nikdy neskončilo? Když se nad tím člověk zamyslí, zkrátka mu z toho bude běhat mráz po zádech. Takže shrnuto a podtrženo, kolikrát mi Jigoku Shoujo připadalo mnohem strašidelnější a děsivější než mnohé hrané horory.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hmm

(Beldaran, 20. 12. 2008 17:01)

Ono by stačilo dolu pod to napsat, že recenze pochazí z blogu www.beldaran.blog.cz

odpověď

(Beldaran, 11. 3. 2008 14:13)

Já bych tam uvedla zdroj jinže mi to tam nešlo vložit!!!!!Ale fakt se ti povedla!

ZLODĚJI!!!!

(Beldaran, 10. 3. 2008 23:32)

Moje recenze! Ale povedla se mi.

hell girl

(Laskonka, 26. 2. 2008 21:08)

Dívka z pekla je fakt super přesně moje gusto a taky je to dost pomuří k mojemu stilu malování.....